پردازنده‌های نسل هشتم اینتل

با وجود اینکه اینتل هنوز به صورت رسمی تاریخ عرضه نسل هشتم پردازنده‌های دسکتاپ سری Core را اعلام نکرده، اما به نظر می‌رسد به زودی شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

هفته گذشته، تصویری که از سیستم موجودی یکی از خرده فروشی‌ها منتشر شده بود، نشان می‌داد که پردازنده دسکتاپ Core i7-8700K اینتل قرار است در تاریخ ۵ اکتبر (۱۳ مهر) عرضه شود. این هفته هم حساب توییتر متعلق به نام تجاری Aorus از شرکت گیگابایت، عکسی از یک مادربورد جدید را به نمایش گذاشت که عبارت “۱۰٫۵٫۱۷ عملکرد فوق پیشرفته” در آن به چشم می‌خورد. حدس زدن اینکه ۱۰٫۵٫۱۷ به تاریخ عرضه این محصول اشاره دارد، کار زیاد سختی نیست.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد مادربوردهای Z370 Aorus گیگابایت روز ۵ اکتبر (۱۳ مهر) و همراه با پردازنده‌های دسکتاپ نسل هشت اینتل Core وارد بازار خواهد شد. لازم به یادآوری است که مادربوردهای سری Aorus از همان روز اول برای پلتفرم‌های اخیر اینتل X299 و AMD Threadripper X399 در دسترس بودند؛ پلتفرم‌های دسکتاپ رده بالایی که هشت اسلات حافظه رم را در اختیار شما قرار می‌دهند. این در حالی است که در عکس مربوط به مادربورد جدید گیگابایت، همانند بیشتر مادربوردهای کنونی اینتل، تنها چهار اسلات حافظه دیده می‌شود.

مادربورد Z370 Aorus گیگابایت

پردازنده‌های دسکتاپ نسل هشت اینتل Core از جذابیت‌های زیادی برخوردار خواهند بود. پس از سال‌ها ثابت ماندن تعداد هسته، بالاخره اینتل تصمیم گرفته برای رقابت با پردازنده‌های رایزن AMD هم که شده، شمار هسته‌های چیپ‌های پردازشی خود را افزایش دهد. تراشه‌های Core i5 و Core i7 کنونی دارای ۴ هسته پردازشی هستند که البته در سری Core i7 برای افزایش کارایی، از قابلیت hyper-threading استفاده شده است. اما پردازنده‌های نسل هشت Core i5 و Core i7 اینتل قرار است از ۶ هسته برخوردار باشند که جهشی بزرگ برای این سری از محصولات به شمار می‌رود.

اینتل تاکنون اطلاعات پردازنده نسل هشت Core i3 را منتشر نکرده، اما شایعات نشان می‌دهند که این پردازنده‌ها نیز از دو هسته hyper-thread به تراشه‌های چهار هسته‌ای واقعی ارتقاء خواهند یافت (چیزی شبیه به Core i5 های امروزی و پردازنده‌های رایزن ۳). البته دیگر نباید انتظار قابلیت hyper-threading را در این چیپ‌های جدید داشت.

پردازنده شش هسته‌ای Core i7

همان‌طور که اشاره شد، مادربوردهای جدید Z370 احتمالاً به همراه پردازنده‌های نسل هشت Core عرضه خواهند شد. تصویر جعبه بسته‌بندی این تراشه‌های جدید اینتل (تصویر بالا) هم تأیید می‌کند که برای استفاده از آن‌ها نیاز به یک مادربورد Z370 خواهیم داشت. البته این در حالی است که معماری چیپ‌های جدید تغییری نکرده و با همان فرایند ۱۴ نانومتری پردازنده‌های نسل ۶ اسکای لیک و نسل ۷ کیبی لیک، تولید می‌شود. اینتل با وجود استفاده از همان تکنولوژی پردازشی یکسان در چیپ‌های جدید، امکان استفاده از آن‌ها در مادربوردهای Z170 یا Z270 پیشین را مهیا نکرده است. دلیل این کار نیز احتمالاً تعداد هسته‌های بیشتر در پردازنده‌های نسل هشتم است به طوری که مادربوردهای کنونی امکان استفاده از این تعداد هسته پردازشی را ندارند.

[ad_1]

اشتراک گذاری
تمامی حقوق مطالب و قالب برای تکنولوژی کاپ محفوظ است.
طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد